Jak vyčistit alu kola

Chcete-li se dozvědět, jak vašim elektronům navrátit lesk jaký měly, když byly nové?

Kdo mě zná, tak ví, že čisté auto mám rád a to jak zvenčí, tak i zevnitř. Samozřejmě při každém mytí auta sundávat kola a mýt je i zevnitř moc možné není, ale jednou za čas to potřeba je, takže pojďme na to.

Moje auto je rok výroby 2005, kupoval jsem jej v roce 2010, kdy jsem tyto kola myl důkladně naposledy. Prostě nějak nebyl od té doby čas, nebyla garáž a hlavně jsem denně jezdil, takže z tohoto důvodu mi stačilo auto umýt „zvenčí“. Nyní již denně nejezdím, takže času na péči o vůz je víc 🙂

Originální alu disk Opel Astra H 16"

Pokud elektrony myjete několikrát za měsíc, stačí obyčejná voda, případně auto-šampón a stále jsou jako nové. Umýt je ale kvalitně zevnitř, aby se i zde „leskly“, vyžaduje lepší přípravky.

Hledal jsem na internetu, čím je nejlépe, kvalitně a rychle bez práce zbavit nečistot a po pročtení mnoha recenzí na internetových auto fórech jsem narazil na přípravek AluClear. Už jsem se chystal jej objednat, ale po zjištění, že 1L tohoto přípravku včetně poštovného vyjde na 300kč jsem začal hledat dál, protože není možné, že by existoval jen jeden přípravek, který bude umět zázraky 🙂

Díky doporučení na našem astra fóru jsem vyrazil do Lidlu a koupil Čistící prostředek na disky od značky W5. Obsah je 750ml, takže Vám vystačí minimálně na 2 sady alu kol, já jej použil pouze na ty své a ještě je v této nádobě víc jak půlka. A to nejlepší na konec, cena za těchto ¾ litru čističe je pouze 49kč !!!

Návod, jak elektrony vyčistit, je jednoduchý. Stačí nastříkat, nechat chvíli působit (cca minutu) a poté setřít nečistoty, já použil houbičku na nádobí, kartáček jsem bohužel neměl, takže příště, aby byla práce na 100% a ne na 95 jako nyní 🙂 Poté jsem kola nastříkal ještě jednou a zbytek už doleštil hadrem. A jsou jako nová.

Otázka na konec, poradí někdo, jak a čím odstranit lepidlo od těch závaží?

Budu rád, když napíšete do diskuse pod článkem.

Jak vyčistit elektrony 01 Jak vyčistit elektrony 02

TIP: Konfigurátor alu kol – Felgenshop

Jak vyčistit elektrony 03 Jak vyčistit elektrony 04

TIP: Jaké jsou letní pneu Bridgestone Turanza T005 205/55 R16

Jak vyčistit elektrony 05 Jak vyčistit elektrony 06 Jak vyčistit elektrony 07 Jak vyčistit elektrony 08 Jak vyčistit elektrony 09 Jak vyčistit elektrony 10

Přečtěte si: Na kolik foukat pneu.

Jak vyčistit elektrony 11 Jak vyčistit elektrony 12 Čím vyčistit elektrony W5 čistící prostředek na disky z LIDLu

Zajímá vás, jak vyčistit poklice? Čtěte další článek.

10 komentářů u „Jak vyčistit alu kola“

 1. Ahoj, tos mi udělal radost, přesně tento přípravek jsem koupil, před měsícem v LIDLU, na doporučení kolegy, tak na podzim, jak budu přezouvat, vyleštím své 17 Alu s Astry J, přesně jako ty. Člen Astra-R@SAG

 2. Ahoj,
  mám Opel Astra H 2006, a narazil jsem na tuhle stránku, konkrétně na čištění alu kol,
  nemáte někdo nějakou radu, ohledně poškrábaných alu kol?
  Odkoupil jsem auto, je bez problémů, jen je poškrábané a stejně tak i alu kola, což mě mrzí, protože jsou opravdu nádherné!!! (mám stejné viz obrázek nahoře)
  Díky moc,

  Obi

 3. Zderec, nedávno jsem přezouval na zimní, tak jsem taky čistil kola. Měl jsem je zevnitř úplně černé, asi 10x horší než v tomhle článku. Nejlépe se mi osvědčila kyselina chlorovodíková (koupena v drogérii za 30 Kč litr). Naředí se 1:1 s vodou naleje do rozprašovače, kola postříkáte a špína zmizí před očima. Trošku jsem si pomohl houbičkou na nádobí a kola jsou jako nová a takřka bez práce. Jediná nevýhoda je, že pracujete s kyselinou, která silně čpí a musíte pracovat v rukavicích, jinak hrozí poleptání!!!
  Mám fotky před a po. Je to až k neuvěření že kola pod silnou vrstvou zažraných nečistot šly tak krásně naleštit.
  Jinak ani kyselina si neporadila s lepidlem od závaží, takže nožíkem opatrně seškrabat.

 4. mě se při domácí renovace docela osvědčil grime reaper přípravek, 5 minut počkat a pak získat kola jak nová. ale to jsem musel s tím pracovat s ochranou, což i doporučuju.

 5. Lepidlo odstraníš nejlépe Isopropylalkoholem (na fichema.cz litr cca za 80kč), ale taky starý dobrý WD40 je na to dobrý.

 6. Na lepidlo po závaží používáme takové gumové kotoučky na aku vrtačku asi 600 za kus. Nebo teď jsem koupil od valetpro tar and glue remover, použiješ podobně jako čistič kol. Na kola jako takový kyselinovej čistič blue gel a odstraňovač polétavé rzi obojí od valetpro. A 10 let nemytý kola jsou jak nový.

 7. Minule jsem si nechal opravit ALU a musím říci, že oprava byla přeci jenom levnější než nové disky …

 8. Ahojte, lepidlo po závaží jsem teď řešil na nových – starších elektronech, co jsem koupil (Enzo W R16x6,5J). Aceton naleptává lak, syntetické ředidlo S6006 také. Dost jsem toho odstranil mechanicky (nožíkem) s mírným přítlakem a úhlem, ale sem tam se nějaký škrábaneček objevil a bylo to neskutečně pracné + dočištění CIFem s mikročásticemi. Nakonec jsem si vzpomněl, čím jsme čistili popisky v nábytkové firmě na plastových površích, kde by aceton smysl imitaci textury. Sáhl jsem po lahvi PERCHLORETHYLENU a výsledek super. Láhev 3 dcl stojí asi 120 Kč, ale využijete to na více věcí. Naprosto bez poškození povrchu a laku.

Komentáře nejsou povoleny.