easytronic

Opel Astra H 1.6 Easytronic – automat

Atraktivní Opel Astra nenabízí pouze interaktivní podvozek, ale celou řadu dalších moderních prvků.

Atraktivní Opel Astra nenabízí pouze interaktivní podvozek, ale celou řadu dalších moderních prvků.

Opel Astra 1.6 Easytronic
 
My jsme měli například možnost otestovat, jak v ní pracuje nová automatizovaná převodovka Easytronic. Nejedná se o klasický „automat“, ale o robotizovanou mechanickou převodovku, kde jednotlivé rychlostní stupně řadí elektromotor, který ovládá i spojku.
Výhodou je možnost zvolit plně samočinný režim, kdy si převodovka řadí sama podle provozních situací, nebo můžete jednotlivé rychlostní stupně volit sami. Proti klasickým „automatům“ je nižší spotřeba a zlepšuje se dynamika, proto je lze s úspěchem využít ve spojení s méně výkonnými motory. S označením Easytronic jsme se již před časem seznámili u menšího modelu Corsa, a tak jsme byli zvědavi, zdali němečtí vývojáři tento systém vylepšili.

Jeden motor

Elektronickou pětistupňovou převodovku, která u firmy Opel nese název Easytronic, si můžete pořídit pouze k zážehovému motoru 1.6 16V s výkonem 77 kW (105 k) při 6000 ot/min a maximálním točivým momentem 150 N.m při 3900 ot/min. Toto spojení umožní Astře dosáhnout nejvyšší rychlost 185 km/m a akceleraci z 0 na 100 km/h za 13,3 sekundy. Dynamické vlastnosti jsou prakticky shodné jako u „šestnáctistovky“ s klasickou mechanickou převodovkou, kombinovaná spotřeba je podle výrobce dokonce o něco nižší, což můžeme potvrdit z vlastních měření.
Easytronic v Opelu Astra svým charakterem nijak nevyniká ani nezaostává za konkurencí. Je to dobrý průměr. Při automatickém režimu přichází při zrychlování se změnou rychlostních stupňů drobné cuknutí, které řidič nemůže ovlivnit a ani neví, kdy se objeví. Narušuje se tak plynulost jízdy, ale musíme přiznat, že podobné systémy u jiných značek mají tento nešvar také. Při manuálním režimu volíte rychlosti pákou na středovém tunelu (má zajímavou kulisu) pohybem nahoru a dolů. Jelikož je řidič připravený (ovládá převodovku), může ubrat plyn a přeřazení na vyšší rychlostní stupeň probíhá po určitém nácviku zcela hladce. Vzhledem k tomu, že nemusíte ovládat spojku, je také rychlejší.
Za Easytronic si připlatíte 20 000 Kč, což není přehnaná částka. Ocenili bychom však, kdyby přímo s touto převodovkou byla možnost řazení tlačítky na volantu. A ne za další příplatek.

Opel Astra 1.6 Easytronic
Motor zážehový čtyřválec
Zdvihový objem (cm3) 1598
Max. výkon (kW/k) 77/105
při otáčkách/min 6000
Max. točivý moment (N.m) 150
při otáčkách/min 3900
Max. rychlost (km/h) 185
Zrychlení 0–100 km/h (s) 13,3
Počet převodových stupňů 5
Pohotovostní hmotnost (kg) 1265
Zavazadelník (m3) 0,350
Spotřeba paliva (město/mimo město/kombinace) (l/100 km) 8,4/5,4/6,5
Rozměry: délka/šířka/výška/rozvor (mm) 4249/1753/1460/2614
Cena 569 900 Kč včetně DPH

 

Opel Astra 1.6 Easytronic – hodnocení
+ atraktivní design
+ jízdní vlastnosti
+ účinné brzy
menší zavazadelník

Článek je z dubna 2004.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  
  •   

2 komentáře u „Opel Astra H 1.6 Easytronic – automat“

  1. hovadiny, easytronic je hovno z dilny GM, nikdy vice, za deset ticik km, 3000€ v servisu. jenom prevodovce a easytronicu, vaše bla bla je jako kus hovna ve vetru. uvedomte se,

  2. Reakce na julko: Mám Corsu s easytronic a má nalétáno 70 000 km naprosto bez jediné závady. Ono se s tím také musí umět jezdit. Když budu kupovat Opel, tak jedině s easytronic…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *