Ztráta oleje 1,6 XER

Pokud se váš dotaz nehodí do žádné sekce pište jej sem.
Uživatelský avatar
zralok
Příspěvky: 929
Registrován: 23 říj 2011, 17:35
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Ztráta oleje 1,6 XER

Příspěvek od zralok » 24 lis 2016, 20:13

ČAU Hošani,

chci se vás zeptat, jestli jste se někdo už nesetkal s brutálním úbytkem oleje v rámci 3 měsíců a asi 2-3 tisíc km (mám najeto 100 000km za 6 let).

Měnil jsem olej, jako každý rok. Kdy jsem vyměnil i gumové kroužky pod víčkem filtru oleje a záslepkou vypoušetěcí díry. Všechny díly koupené v doopla.cz. Po nějaké době auto začalo mít takový zvláštní zvuk (znáte to, jezdíte v tom každej den, tak poznáte i tu nejmírnější změnu zvukového projevu). Jenže do toho mi začal pískat plochý drážkový řemen, tak jsem ho vyměnil a nějak už to neřešil. Jenže dneska jsem se nudil, když jsem na někoho čekal, tak jsem zkontroloval hladinu oleje (chci podotknout, že auto bylo zahřáto na provozní teplotu a stálo zhruba 15-30 min. na rovným parkovišti). A zjistil jsem, že jsem na poslední čárce. Tak jsem teda dojel domů, nechal to zase stát zhruba hodinu a nic se nezměnilo a dolil olej (GM Dexos2 5W-30).

Jediné co se změnilo, bylo to, že jsem v jednom roce místo GM použil Castrol Edge 5W-30 s se specifikací ACEA C3 (ani nevím proč jsem to udělal, ale jak je u mě zvykem tak z nedostatku času, jsem to koupil někde v obchodě).. Doufám že jsem si tím nepodepsal smlouvu s dáblem a já už nebudu moc používat Dexos2.

Ještě mě zarazilo že v 5L balení, jsem dle té rysky na boku krabice (které nevím jestli se dá uplně věřit) jsem měl zbytek oleje mírně na 1 litr (tipoval bych tak 1,2 - 1,3 l / oleje). Kolik vám zvbývá při výměně oleje v krabici ?

Jinak výměna oleje klasika = vypustit, vyměnit filtr, zazátkovat, dolít do 1/2 rysky, nastartovat, nechat pořádně protočit, vypnout a počkat 5-10 minut, dolejt zbytek, jet projet a když tak dolíjt nějaké zbytečky.

Největší strach mám, že jsem přidřel motor nebo něco když tam bylo tak málo. Je vůbec v astře nějaká kontrola hladiny oleje, nebo maznička začne svítit když už to prostě nemaže vůbec ?

Reklama
 

Uživatelský avatar
honzap
Příspěvky: 629
Registrován: 14 bře 2014, 14:30

Re: Ztráta oleje 1,6 XER

Příspěvek od honzap » 24 lis 2016, 20:29

Mám jinej motor, ale u mne to funguje tak, že se při snížené hladině oleje rozsvítí žlutá olejnička na přístrojovce. Většinou tak po 5-ti tisících kilometrech a v prudké zatáčce. Pokračuji v jízdě a po zastavení tam cca 0,4 litru doleju.
Červená už je špatně.

Kdysi dávali na shellu za natankování červené hliníkové lahve na pití, mám dvě za zadním blatníkem a když je potřeba, doleju.
Po výměně naleju cca zhruba 4,3 litru a dolévám po rozsvícení zmíněné žluté kontrolky, vychází mi to na cca 15 000 km akorát 5-ti litrová bandaska. 4,3 je u mne objem oleje v motoru.
Astra H Z19DT caravan
Astra G Z16XE caravan
Fabia 1,2 HTP - služební
Omega A C24NE caravan
Omega A C20NE

Uživatelský avatar
martini
Příspěvky: 707
Registrován: 07 srp 2009, 22:14
Bydliště: Karvina

Re: Ztráta oleje 1,6 XER

Příspěvek od martini » 24 lis 2016, 20:55

Nastartuj a zkus povytahnout merku oleje jestli ji nebude mit snahu ji nasavat zpatky...
astra h Z 16XEP Twinport n JOY 2004 SPORT OP-COM XENONY AFL

Uživatelský avatar
zralok
Příspěvky: 929
Registrován: 23 říj 2011, 17:35
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ztráta oleje 1,6 XER

Příspěvek od zralok » 24 lis 2016, 20:56

martini píše:Nastartuj a zkus povytahnout merku oleje jestli ji nebude mit snahu ji nasavat zpatky...
A má jí nasávat nebo ne ? :)

Stan.
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 pro 2010, 18:58
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Ztráta oleje 1,6 XER

Příspěvek od Stan. » 25 lis 2016, 12:16

zralok píše:ČAU Hošani,

chci se vás zeptat, jestli jste se někdo už nesetkal s brutálním úbytkem oleje v rámci 3 měsíců a asi 2-3 tisíc km (mám najeto 100 000km za 6 let).

Měnil jsem olej, jako každý rok. Kdy jsem vyměnil i gumové kroužky pod víčkem filtru oleje a záslepkou vypoušetěcí díry. Všechny díly koupené v doopla.cz. Po nějaké době auto začalo mít takový zvláštní zvuk (znáte to, jezdíte v tom každej den, tak poznáte i tu nejmírnější změnu zvukového projevu). Jenže do toho mi začal pískat plochý drážkový řemen, tak jsem ho vyměnil a nějak už to neřešil. Jenže dneska jsem se nudil, když jsem na někoho čekal, tak jsem zkontroloval hladinu oleje (chci podotknout, že auto bylo zahřáto na provozní teplotu a stálo zhruba 15-30 min. na rovným parkovišti). A zjistil jsem, že jsem na poslední čárce. Tak jsem teda dojel domů, nechal to zase stát zhruba hodinu a nic se nezměnilo a dolil olej (GM Dexos2 5W-30).

Jediné co se změnilo, bylo to, že jsem v jednom roce místo GM použil Castrol Edge 5W-30 s se specifikací ACEA C3 (ani nevím proč jsem to udělal, ale jak je u mě zvykem tak z nedostatku času, jsem to koupil někde v obchodě).. Doufám že jsem si tím nepodepsal smlouvu s dáblem a já už nebudu moc používat Dexos2.

Ještě mě zarazilo že v 5L balení, jsem dle té rysky na boku krabice (které nevím jestli se dá uplně věřit) jsem měl zbytek oleje mírně na 1 litr (tipoval bych tak 1,2 - 1,3 l / oleje). Kolik vám zvbývá při výměně oleje v krabici ?

Jinak výměna oleje klasika = vypustit, vyměnit filtr, zazátkovat, dolít do 1/2 rysky, nastartovat, nechat pořádně protočit, vypnout a počkat 5-10 minut, dolejt zbytek, jet projet a když tak dolíjt nějaké zbytečky.

Největší strach mám, že jsem přidřel motor nebo něco když tam bylo tak málo. Je vůbec v astře nějaká kontrola hladiny oleje, nebo maznička začne svítit když už to prostě nemaže vůbec ?
Zralok pouze iniformativně, kontroloval jsi před tím olej také na rovině? Zkontroluj si spotřebu oleje po ujetí 1000km, aby jsi pak mohl správně určit přesnou spotřebu oleje. Po ujetí 2-3000 km jak píšeš to může být spotřeba klidně až okolo 1,5 litru, což je dle Opla stále v normě a olej by jsi měl již 1 litr pod spodní ryskou. Tak příště raději kontrolovat olej dříve. :lol:
I když je to velké množství, tak Opel připouští spotřebu oleje 0,6litru na 1000km. Jelikož rozmezí mezi na měrce mezi ryskama MIN. a MAX. je 1 litr oleje. tak povolená spotřeba oleje je pak přes polovinu mezi spodní a horní ryskou při ujetí 1000km. Tak-že pokud jsi kontroloval olej po 2-3000km, tak nejde o nějaký velký únik oleje.
Při výměně oleje zůstane v motoru více než 1/2 litru oleje. Při celkové náplni 4,5 litru oleje v motoru tak doleješ přibližně 3,8litru a z 5 litrů Ti tedy zbyde přibližně 1,2litru, tak-že je to také normální.
Jednou výměnou jiného oleje se stejnou klasifikací ACEA C3 jako má Dexos2 se vůbec nic neděje, tak-že také bez obav.
http://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej- ... 70815.html
Pokud byl olej pouze na spodní rysce, to je minimální množství a né níže (když by se již rozsvítila kontrolka tlaku oleje) tak se motor nepřidře.
Martini měl asi namysli, že když při nastartovaném motoru vytáhneš měrku oleje, tak máš slyšet pouze takové malé vcucnutí a změní se trochu zvuk motoru, což je vpořádku. Ale při velkém podtlaku, když jde měrka již špatně výjmout, tak je již pravděpodobně závada na ventilu podtlaku v sání a olej se tak strhává podtlakem do sání a spaluje a má tak nadměrnou spotřebu oleje (to ale poznáš podle kouře z výfuku).
Astra H Z16XEP HB 10/2006 / Astra F X16SZ HB 5/1993

Uživatelský avatar
zralok
Příspěvky: 929
Registrován: 23 říj 2011, 17:35
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ztráta oleje 1,6 XER

Příspěvek od zralok » 25 lis 2016, 14:25

Já jenom, že jsem nikdy olej dolejvat nemusel, prostě zmizela 1 ryska z měrky za 1 rok s nájezdem okolo 20 000 km. Tak proto mě to tak vyděsilo. Jinak se snažím vždy kontrolovat olej, vždy po jízdě s motorem zahřátým na provozní teplotu a na rovným místě. Měrku jsem dneska zkoušel vytáhnout a je cítit a slyšet jak to saje zpět dovnitř ale, nepřišlo mi, že by ta měrka šla nějak blbě vytáhnout (a motor změnil zvuk). Jinak k tomu co jsem naměřil včera, olej byl tak nějak na té spodní rysce, ale možná to bylo trošku pod ale fakt možná uplně zanedbatelně. Každopádně z auta jde kouř (kterej je cítit benzínem) po studeným nastartování a prvních pár KM při akceleraci potom se to uklidní a je to bez kouře. Každopádně, Ted mám najeto 99915 tak jak budu mít 100915 tak nato kouknu kolik mi zmizelo. Asi už hold nemám nejmladší auto a začínají mi takové starosti :-).

Uživatelský avatar
martini
Příspěvky: 707
Registrován: 07 srp 2009, 22:14
Bydliště: Karvina

Re: Ztráta oleje 1,6 XER

Příspěvek od martini » 25 lis 2016, 14:29

zralok píše:
martini píše:Nastartuj a zkus povytahnout merku oleje jestli ji nebude mit snahu ji nasavat zpatky...
A má jí nasávat nebo ne ? :)
Nema, protoze kdyz jo, tak ti nasava olej-ztraci se z motoru- pres skrtici klapku do sani a toto zapricinuje praskla membrana ve viku ventilu.......jo a muzes zkusit za chodu povolit a zvednout nalevaci vicko oleje ,taky by se nemelo prisavat........
astra h Z 16XEP Twinport n JOY 2004 SPORT OP-COM XENONY AFL

Uživatelský avatar
pejee
Příspěvky: 24
Registrován: 16 úno 2016, 21:54
Bydliště: Zlín

Re: Ztráta oleje 1,6 XER

Příspěvek od pejee » 25 lis 2016, 15:39

o jaké membráně ve víku ventilů je řeč? :) nic mi to neříká, ale klidně se přiučím
OPC Z20LET
OPC Z20LEH
Daily cars - X14XE AG caravan x2 :)

Stan.
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 pro 2010, 18:58
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Ztráta oleje 1,6 XER

Příspěvek od Stan. » 25 lis 2016, 16:08

pejee píše:o jaké membráně ve víku ventilů je řeč? :) nic mi to neříká, ale klidně se přiučím
https://translate.googleusercontent.com ... iNP-w_FLpA
Astra H Z16XEP HB 10/2006 / Astra F X16SZ HB 5/1993

Uživatelský avatar
pejee
Příspěvky: 24
Registrován: 16 úno 2016, 21:54
Bydliště: Zlín

Re: Ztráta oleje 1,6 XER

Příspěvek od pejee » 25 lis 2016, 17:37

Zajímavé, mají to i jiné motory?
OPC Z20LET
OPC Z20LEH
Daily cars - X14XE AG caravan x2 :)

Odpovědět