esp i jako asr?

jerzi
Příspěvky: 3
Registrován: 21 bře 2016, 13:49

esp i jako asr?

Příspěvek od jerzi » 21 bře 2016, 13:58

Zdravim. Prohledaval jsem forum a nedopatral se odpovedi. Nekteri rikaj ze esp funguje i jako asr a nekteri ze ne. Da se to nejak dopatrat podle ceho bych to poznal? Zkousel jsem psat i do oplu a bez reakce asi me maj na haku :). Docetl jsem se ze se to da podle cisla abs jednotky zjistit? Nebo treba podle VIN?

Reklama
 

Uživatelský avatar
quicky
Příspěvky: 786
Registrován: 18 pro 2014, 09:43
Bydliště: Bad Mergentheim / Bratislava

Re: esp i jako asr?

Příspěvek od quicky » 21 bře 2016, 15:57

Podla mna protipreklzovy system moze byt sucastou ESP (co v pripade ze auto uz ESP ma, tak to aj sucastou je). Ale moze byt protipreklzovy system aj samostatne na aute ktore ESP nema, napr pomocou ABS. Neviem ci sa pytas vseobecne alebo konkretne na Astru H. Kazdy vyrobca pouziva trocha ine technologie
BMW F21 B47 170kW Valencia Orange 2016
Astra GTC Z17DTR 110kW Technical gray 2009 | MKJ | CD40 USB
Insignia A B20DTH 125kW Snow White 2015
Vectra C Caravan Z19DTH 110kW Royal blue 2007 - Ex
OP-COM 2014

jerzi
Příspěvky: 3
Registrován: 21 bře 2016, 13:49

Re: esp i jako asr?

Příspěvek od jerzi » 21 bře 2016, 17:21

Mam opel astra h r.v 2011. Mam tam prave esp a jen tak me zajimalo jestli to funguje i jako asr. Zkousel jsem to na snehu tuto zimu a prislo mi ze to nefunguje. Kola dost prohrabnou. Ale treba pri urcite rychlosti jak jsem jel na dvojku cca 20km/h prislapl tomu kola prohrably a zacly se pribrzdovat a kontrolka krasne blikala :) velkove mi prijde ze esp mi dost povoli jako by na predek moc nereagovala. Vytocim predni kola chvili jedu rovne a az mi zacne zadni cast vozu ukluzovat tak zacne esp fungovat. Mam s esp zkusenosti v jinych vozidlech napr passat a leon a funguje to tam okamzite.

Hellrider
Příspěvky: 171
Registrován: 20 bře 2015, 20:43

Re: esp i jako asr?

Příspěvek od Hellrider » 21 bře 2016, 19:07

ESP je stabilizační protismykový program.
To je když některé(rá) kolo(a) je na kluzkém povrchu. Přibržďují se prokluzující kola.
ASR je program proti převrácení auta.
To znamená že se nepřevrátíš když strhneš řízení na jednu a pak na druhou stranu kůli překážce na silnici. Samo to brzdí záběrovou stranu. Samozřejmě jen do určité rychlosti.

Prodlevu u aktivace ESP mám i já. Tak to chyba ani závada není.
Zřejmě to bude tím že v autě je více jízdních asistentů a proto potřebují více času pro aktivaci správného asistenta na danou situaci.
Opel Astra Twintop Cosmo 1.9CDTI 110Kw MKJ VCU UHP-4 CID

Stan.
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 pro 2010, 18:58
Bydliště: Jižní Čechy

Re: esp i jako asr?

Příspěvek od Stan. » 21 bře 2016, 19:13

Hellrider nevím, ale o převrácení tam není ani slovo :)

ASR
Protiprokluzový systém kol, Anti-Slip Regulation, systém regulace prokluzu kol

Zkratka ASR (z anglického Anti-Slip Regulation) označuje systém regulace prokluzu kol. Jedná se o aktivní bezpečnostní prvek automobilu, který je součástí elektronického stabilizačního programu (ESP). Tento elektronický systém optimalizuje přenos točivého momentu při rozjezdu, účinný je především při akceleraci na kluzkém povrchu. Svými zásahy zajišťuje optimální styk hnané nápravy s vozovkou a zamezuje tak směrové nestabilitě vozidla.

ASR může zasáhnout třemi způsoby. Pro zajištění přenosu maximálního výkonu na hnanou nápravu může pro zamezení jejího prokluzu dojít k elektronickému snížení dodávky paliva do motoru, změně předstihu a tím pádem ke snížení jeho výkonu na potřebnou dobu. Případně může prokluzu zabránit přibrzděním kol a v poslední řadě také kombinací obou jmenovaných způsobů.

O činnosti systému ASR informuje oranžová kontrolka na přístrojové desce. Při startování by se měla tato kontrolka na krátkou chvíli rozsvítit a poté zhasnout. Pokud kontrolka i nadále trvale svítí, je systém ESP (ASR) nefunkční (závada nebo vypnutí prostřednictvím tlačítka ESP - Sport) a řidič se na něj tedy nemůže spolehnout.
Astra H Z16XEP HB 10/2006 / Astra F X16SZ HB 5/1993

Hellrider
Příspěvky: 171
Registrován: 20 bře 2015, 20:43

Re: esp i jako asr?

Příspěvek od Hellrider » 21 bře 2016, 20:02

A nemyslíš tím "TC", "TC plus" ? (Traction control) neboli kontrola trakce.
http://www.autolexicon.net/cs/articles/ ... n-control/
Samozřejmě že ASR je původně určen na protiprokluz.
Ale zjistilo se že má (neůmyslně) snížením výkonu na hnaná kola bez zásahu řidiče možnost zabránit převrácení při této situaci.
Bylo to i v TV (autosalon). Mluvilo se o tom jak ASR funguje a že bude povinné ve všech nově vyrobených autech.
Opel Astra Twintop Cosmo 1.9CDTI 110Kw MKJ VCU UHP-4 CID

Uživatelský avatar
Skrolant
Příspěvky: 523
Registrován: 27 pro 2011, 09:55
Kontaktovat uživatele:

Re: esp i jako asr?

Příspěvek od Skrolant » 21 bře 2016, 20:11

Hoši nechci Vám do toho kecat, ale TC je anglicky a ASR německé označení pro stejnou věc :mrgreen: :mrgreen: jedná se vždy o protiprokluz neboli kontrola trakce :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Traction Control TC
Antriebsschlupfregelung ASR
Only Flying Is More Beautiful, Pure Passion - OPC
ZAFIRA B OPC - Modrý deník

jerzi
Příspěvky: 3
Registrován: 21 bře 2016, 13:49

Re: esp i jako asr?

Příspěvek od jerzi » 21 bře 2016, 20:16

O tom jsem jeste neslysel, kazdopadne to zni zajimave zda-li to tak funguje. Ale rad bych se vratil k prapuvodnimu tema, zda by mi nekdo dokazal zjistit zda v mem voze esp funguje i jako asr (protiprokluz) treba podle vin nebo cisla abs jednotky?

Georga
Příspěvky: 80
Registrován: 11 bře 2012, 14:12
Bydliště: Plzeň

Re: esp i jako asr?

Příspěvek od Georga » 21 bře 2016, 21:04

Hellrider píše: ASR je program proti převrácení auta.
Dobrej fór :mrgreen:
clasic III car. 1.6

Uživatelský avatar
mironto
Příspěvky: 927
Registrován: 08 lis 2013, 10:28

Re: esp i jako asr?

Příspěvek od mironto » 21 bře 2016, 21:49

Hellrider píše:ASR je program proti převrácení auta.
Mal si asi na mysli ARP (Active Rollover Protection).
jerzi píše:Ale rad bych se vratil k prapuvodnimu tema, zda by mi nekdo dokazal zjistit zda v mem voze esp funguje i jako asr (protiprokluz) treba podle vin nebo cisla abs jednotky?
Ak mas ESP, tak mas aj TC/ASR. Jednotky ABS a ich funkcie najdes vo vlakne https://www.opel-astra-h.cz/forum/viewt ... =19&t=3101

Odpovědět