Stránka 1 z 2

Uniká se chladicí kapalina

Napsal: 11 led 2019, 23:32
od dvorak
Dnes mi syn po příjezdu z práce z Trutnova oznámil , že mu nejde topení. Po otevření kapoty zjsem zjistil, že nádobka na kapalinu je úplně prázdná. Dolil jsem 2 litry po rysku, ale po nastartování a krátké jízdě opět zmizela a pod autem na pravé straně byla kaluž. Kudy kapalina utíká jsem zatím pro tmu dnes již nezjistil, ale napadá mne, zda i po úniku těch zhruba 2 litrů tam zbytek (4 litry?) nezůstane a ten již nevyteče -abych mohl dojet do nejbližší opravny. Jak ten chladicí okruh vlastně funguje, je to stejné jako u všech aut - tzn, že při studeném motoru běží čerpadlo "naprázdno" ale topení funguje, a po ohřátí otevře termostat okruh přes chladič ?

Re: Uniká se chladicí kapalina

Napsal: 11 led 2019, 23:55
od martini
Mně to takhle teklo od vodni pumpy ,na prave strane,vymena a v pohodě......

Re: Uniká se chladicí kapalina

Napsal: 12 led 2019, 12:21
od dvorak
Díky, takže výměna komplet vodního čerpadla ? Nebo stačí jen těsnění, asi ne, že.
V katalozích se cena pohybuje kolem 1.000 Kč, ale v servisu mi to asi napálí....

Re: Uniká se chladicí kapalina

Napsal: 13 led 2019, 12:31
od dvorak
Ještě se zeptám - vodní pumpa zn. SKF rozlišuje pumpu se senzorem a bez senzoru, u ostatních značek to není. Jak poznám, že potřebuji pumpu se senzorem ? Děkuji.

Re: Uniká se chladicí kapalina

Napsal: 13 led 2019, 13:15
od Stan.
dvorak píše:Ještě se zeptám - vodní pumpa zn. SKF rozlišuje pumpu se senzorem a bez senzoru, u ostatních značek to není. Jak poznám, že potřebuji pumpu se senzorem ? Děkuji.
Podle VIN a katalogového čísla dílu.

Re: Uniká se chladicí kapalina

Napsal: 13 led 2019, 15:41
od dvorak
Katalogové číslo není problém, ale konkrétně zjistit součástku dle VIN už ano - speciální katalog nemám, čerpám pouze z http://ecat24.com/opel/catalog/.
Do té výměny vodní pumpy bych se snad pustil i sám, ale problém vidím ve shození řemene - aby byl přístup k napínáku, musí se uvolnit zavěšení motoru nahoře a předtím zajistit motor zespodu. Nebo se to dá i jinak ? K tomu napínáku by se dalo možná dostat i zespodu, ale není bohužel léto ....

Re: Uniká se chladicí kapalina

Napsal: 13 led 2019, 17:09
od vasekpetr1
Tak když už jsi na elektrobastlírně prozradil typ motoru, tak ro zkus i tady (Z14XEP) ;) , lépe se ti může radit. Čerpáš zkušenosti s výměnou pumpy z knihy "Jak na to" ?

Re: Uniká se chladicí kapalina

Napsal: 13 led 2019, 18:48
od Stan.
Pro motor Z14XEP je uvedeno i podle EPC pouze toto katalogové číslo čerpadla viz položka č.1 https://opel.7zap.com/cs/car/a04/f/0/25-1/#1

Re: Uniká se chladicí kapalina

Napsal: 13 led 2019, 19:09
od dvorak
vasekpetr1 píše:Tak když už jsi na elektrobastlírně prozradil typ motoru, tak ro zkus i tady (Z14XEP) ;) , lépe se ti může radit. Čerpáš zkušenosti s výměnou pumpy z knihy "Jak na to" ?
Ano, čerpám z Jak na to od Etzolda. Jinak mne napadá, zda pod tím "senzorem" se nemyslí prostě teplotní čidlo, které je někdy dodáváno společně s pumpou.
Ještě pro úplnost musím dodat, že kapalina uniká pouze když motor běží, v klidu ne.

Re: Uniká se chladicí kapalina

Napsal: 13 led 2019, 19:46
od vasekpetr1
Napiš Standovi o pár řádků výš číslo VIN do SZ a určitě něco okolo toho najde ;)